Bel ve Boyun Fıtıkları

OSTEOPAT NEdir

   

Günümüzde en büyük sağlık sorunlarından birisidir.

  Omurilikten çıkan sinir köklerinin basısına yada sıkışmasına bağlı olarak gelişen Ağrılı bir durumdur. Çoğu zaman iki omur arasında bulunan disk yapısının çeşitli nedenlerle dejenere  olup mukavemetini kaybetmesi sonucunda sinirlerin geçtiği bölgeye doğru taşması.
   Organ sorunları, sempati sinir sisteminin aşırı uyarılması, sirkülasyon sorunu, vücudumuzu yanlış kullanma, uygun ergonomik koşullarda çalışmama, dengesiz beslenme, stres, kazalar başlıca nedenlerdendir.
Kas – iskelet sistemimizi doğru ve çok yönlü kullanmayı öğrenmemek zaman içerisinde vücut yapılarının yıpranmasına sebep olur.
   Burada söz konusu fıtığın yıpranmasına bağlı olarak sinirlere bası gelmesi ve hastaların basının şiddetine göre kollarda ve bacaklarda uyuşma karıncalanma ağrı kuvvet kaybı gibi şikayetlerin olmasıdır.
Bu şikayetlerin sebebi buradaki yapıların (Sinirler, kaslar, omurlar, fasyalar, organlar) fonksiyonlarının bozulmasına bağlı olarak diskin zorlanması ve zarar görmesidir. Problemin ana sebebi buradaki omur, kaslar ve zarların görevlerini yerine getirmedikleri için fıtıklara çok yük binmesi ve problemi daha da artırarak vücudun iyileşme sürecini ağrı ile birlikte engellemesidir.
   Bu problemlerin tedavisinde uygulanan Osteopati, Manuel Terapi, Cranio – Sacral Terapi gibi tedavi yöntemleri fıtığın neden ileri geldiğini araştırır, meydana gelmesine sebep olan kas iskelet sistemi bozukluklarını ağrısız ve doğal yollarla tedavi eder.
   Hastalar fizik tedavi (sıcak – soğuk v.s.) ve diğer tedavi yaklaşımlarına göre daha hızlı iyileşirler. 
Ayrıca problemlerin tekrar nüksetmesi önlenmiş olur.
   Cerrahi: Bel ağrısı vakalarının çoğunluğu, ameliyata gerek olmadan tedavi edilebilmektedir. Ameliyatın en sık rastlanan gerekçesi, disk kaymasına bağlı basınç nedeniyle bacakta kolda ve sinirde oluşan ağrıdır. 
    Bu tür problemlerde biz merkez olarak bütüncül düşünüyor ve oluşum nedenlerine yönelik uygulamaları tercih ediyoruz.
  Bunlar: Osteopati, Ortopedik Manuel Terapi, Cranio – Sacral Terapi, Kas enerji teknikleri, Psiko-Nöro-İmmünoloji yaklaşımları, Reflex Tedaviler, Akupunktur, kişiye özel stabilizasyon ve kordinasyon eğitimi, tıbbi antrenman v.s…

   Bel ve Boyun fıtıklarında bazı önerilerimiz: 
• Ağrı yaratan ve ağrıyı arttıran aktivitelerden özellikle ilk günler kaçının ( aksi takdirde ağrınız daha da artacaktır.) Ağrı yaratmamaya özen gösterirseniz birkaç gün içerisinde ağrınız kendiliğinden azalacaktır.
• İlk 3 gün kesin istirahat etmeyi unutmayın
• Uzman olmayan kişilere bel ve boynunuzu çektirmeyin sonuçları vahim olabilir (Sinirde ciddi hasar yaratabilir).
• Ağrıyı arttıran her türlü tedavi zararlıdır. Bunun dokularınıza zarar verebileceğini hatırlamalısınız.

 
  Bizim uyguladığımız ağırlıklı Osteopatik tedavi yöntemleri olup, sonuç olarak ta örnek vermek gerekirse; her 100 operasyon önerilen ( bel-boyun fıtıkları, carpal tünel sendromu, menüsküs vs gibi ) rahatsızlığı olanın %98'i ameliyattan kurtuluyor.

 

Uzman Osteopat Hasan ASMATÜLÜ